Řezbáři na Novém Hrozenkově

Obec Nový Hrozenkov se nachází přímo v srdci Valašska. Zde nebyl život nikdy lehký a tak si vždy zdejší obyvatelé snažili přivydělat různými domácími pracemi. Svého času zde bylo hojně rozšířeno např. tkalcovství, barvení sukna a plátna, výroba papučí či rukavic palčáků. Všechny tyto činnosti časem zanikly, tradice vyřezávání dřevěných pomůcek či ozdobných ornamentů však přetrvala.

Poslední hrozenkovský výrobce dřevěných dýmek Martin Tkadleček na akvarelu Adolfa Liebschera z roku 1886

Petr Štícha (nar. 1944) - hrozenkovský řezbář, v současnosti žije mimo Nový Hrozenkov. 
Ukázka z díla: Transmutace

Božena Vráželová (nar. 1945) - k vyřezávání se dostala během své mateřské dovolené. Dnes vyrábí holubičky, kohouty a další upomínkové předměty. 
Ukázka z díla: Holubičky a kohouti

Augustin Dujka (1897 - 1949) - byl původně hrozenkovský krejčovský mistr. Přátelství s valašskomeziříčským řezbářem Brunovským jej inspirovalo ke vlastní tvorbě. Do dnešních dnů se zachovalo několik jeho děl se zvířecími motivy a několik polychromovaných figurek o výšce 60 - 70 cm. Jeho jediným nástrojem k vyřezávání byl jeho krejčovský nůž. 
Ukázka z díla: Postavy Hrozenkovjanů

Josef Michalčák (nar. 1913) - s řezbářstvím začal již u Cyrila Orsága v Karolínce, ale když si opatřil vlastní hračkářskou pásovou pilu osamostnil se a výrobu přesunul do svého domova ve Vranči. Jeho zaměření se s časem velmi měnilo. Nejdříve vyřezával vozíky trakaře pro překupníky, ale po příchodu profesora Langera začal realizovat jeho návrhy. Vyráběl kohouty, pávy, betlémy čí volné plastiky či reliéfy. Časem se zapojil do činnosti několika organizací. Účastnil se mnoha výstav, např. v roce 1958 v Bruselu. Zde vystavoval betlém a valašské figurky dle návrhu profesora Langera. Ke svým 60. narozeninám obdržel v roce 1973 titul "Mistr uměleckého řezbářství". 

Ukázka z díla:  Z kolekce zvířátek
  Ze salašnické kolekce
  Betlém

 

Josef Michalčák opaluje dřevěné hračky na otevřeném ohni ve staré dřevěnici "U Jochců" v Závodí    Josef Michalčák opaluje dřevěné hračky na otevřeném ohni ve staré dřevěnici "U Jochců" v Závodí

Rudolf Blaha (nar. 1942) - rodák z Uherského Hradiště, tvořící v Novém Hrozenkově. Vyřezává jednak valašské motivy, ale i rozměrné reliéfy, které barevně upravované nacházejí uplatnění i daleko mimo okruh Valašska. 
Ukázka z díla: Motiv z Nového Hrozenkova

Jaroslav Vrána (nar. 1951) -jeden ze současných řezbářů. Jeho oborem jsou betlémy všech velikostí. Vyřezává z lipového dřeva a tomu také ponechává původní barvu. 
Ukázka z díla: Betlém

Petr Orság - Kaděra (1919 - 1947) - jako mnozí opracovával přířezy, které dodával Josef Michalčák. Odpoutal se však od standardního tvaru předlohy. Vynikal rovněž pečlivostí s jakou tvořil. 
Ukázka z díla: Betlém

Anna Mužíková (1948 - 1982) - vycházela z díla profesora Langera i z díla svého otce. Její díla jsou velmi charakteristická a dodnes je každý bezpečně dokáže rozpoznat i v záplavě děl mnohdy již anonymních tvůrců. 
Ukázka z díla: Z kolekce pasáčků

Cyril Orság - Čudák (nar. 1920) - proslavil se svými "strouhanými" stromečky.
Ukázka z díla: Stromečky z lískových prutů

 

Poslední aktuality

nejnovější novinky z obce

Kalendář
Po Út St Čt So Ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Dlouhodobé akce:

ZOBRAZIT DALŠÍ AKCE