Byl založen v květnu 2007 paní Janou Krystyníkovou, aby mohl vystoupit na 1. Setkání lidí dobré vůle, jež se konalo na hřebeni Javorníků v blízkosti chaty Kohútka na hranici mezi Moravou a Slovenskem o svátku slovanských věrozvěstů svatých Cyrila a Metoděje dne 5.7.2007. Tehdy sboreček čítal 14 členů.
V roce 2008 se soubor rozrostl o další členy a funkce umělecké vedoucí se ujala Jitka Plátková. Hafera má nyní má téměř 40 členů. 4.3.2011 byla Hafera zaregistrována na Ministerstvu vnitra jako Občanské sdružení. Posláním a cílem sdružení je vytváření vhodných podmínek pro obnovení valašských zvyků a obyčejů a organizováním a řízením kulturních, společenských a sportovních akcí na Valašsku, propagace zvyků Nového Hrozenkova a celého regionu. Rozvíjí spolupráci s podobně zaměřenými občanskými sdruženími, folklorními soubory v České republice i v zahraničí, vlastivědnými muzei a s ostatními organizacemi v ČR i v zahraničí. Pěvecký soubor je amatérským souborem, propagujícím zvyky a obyčeje Nového Hrozenkova.

Mezi zajímavé projekty patřil v nedávné minulosti Mezinárodní festival gospelové hudby v Trstěné v roce 2010, účast na Mezinárodním festivalu amatérských pěveckých sborů v Bašce, mezinárodní projekt Zbližujeme sa prostredníctvom spevu a tanca (projekt spolufinancovaný evropskou unií z prostředků fondu mikroprojektů spravovaných trenčínským samosprávným krajem).
Hafera pořádá vánoční koncerty, benefiční koncerty, účastní se výstav v Památníku Antonína Strnadla, zpívá v charitách i v muzeích a na různých folklorních setkáních. Propaguje obnovení bílého svátečního hrozenkovského kroje. Hafera vyšívá a plete, vyšívá kordybánky, mezi vydařené rukodělné akce patřilo několik kurzů sítování a připravuje další kurz pletení vlněných čepic z Nového Hrozenkova.
Hafera spolupracuje s farností v Novém Hrozenkově a Městysem Nový Hrozenkov. Spolupracuje také s místními sdruženími – CM Kotula, FS Ostrévka, Dechová Hudba Javorník. Také s CM Kordulka a souborem Javořina z Rožnova pod Radhoštěm.
Mezi nejmilejší a také nejnáročnější akce patřil První Aldamáš v roce v 2008 a Svatba z Nového Hrozenkova v srpnu roku 2011. Druhá svatba z Nového Hrozenkova se uskutečnila v roce 2013 ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Na této akci Hafera úspěšně spolupracovala s cimbálovou muzikou Kotula, dechovou hudbou z Nového Hrozenkova a folklorním tanečním souborem Javořina z Rožnova pod Radhoštěm. Hafera uspořádala vzpomínkový pořad na Josefa Országa Vraneckého mladšího. Letošní velmi vydařenou akcí byly Svatojánské ohně, toto vystoupení bylo společným dílem Hafery, Ostrévky i Kotuly z Nového Hrozenkova.
Hafera za krátkou dobu svého trvání získala mnoho pochval a ocenění, mezi nejvýznamnější patří čestné uznání za udržování tradice lidové písně od dcery Eduarda Hakena na Mezinárodním festivalu amatérských pěveckých sborů v Bašce.
Hafera zkouší v bývalé základní škole ve Vranči, kde také připravila Výstavu fotografií, hrozenkovského bílého svátečního kroje a zachytila život bílého kroje v průběhu let. Výstava je obohacená o běžné předměty, stroje a nástroje valachů z let minulých, předmětů, které Hafeře věnovali občané Nového Hrozenkova.